Noclegi, wakacje, wczasy i apartamenty w Słonecznym Brzegu

Uzdrowisko Pomorie

Uzdrowisko Pomorie

Mar 27, 2013

Znane w starożytności jako Anchialo (położony w pobliżu współczesnych winnic) zostało założone przez kolonię Apollonia w 400 r.p.n.e, by przeciwdziałać wpływom konkurencyjnej Messembrii. Kolonia wzbogaciła się tutaj na produkcji soli – pochodzącej z pobliskiego jeziora – i wina. Później przemianowany na Paleokastro przez Greków, był kwitnącym miejscem, a pod rządami Rzymian regionalnym centrum administracyjnym pod nazwą Ulpia. Ci ostatni uwielbiali to miejsce ze względu na lecznicze błoto (wybijano tu nawet monety przedstawiające nimfy lecznicze). Zniszczone przez barbarzyńców, zostało później odbudowane przez Bizancjum w 784r.

Obszar ten był miejscem licznych bitew, które rozegrały się między Bułgarami i Bizantyjczykami. Najbardziej znaną jest bitwa z 917 roku, kiedy to car Symeon wyszedł z niej zwycięsko. Zdobyte przez Turków w 1453, Pomorie stało się najważniejszym, obok Warny, miastem na wybrzeżu. Spadkobiercy ostatniej dynastii bizantyńskiej wybrali go na osiedlenie się po tym, jak Turcy podbili Konstantynopol. Pożar w 1906 zniszczył dużą część miasta. Była to nieoceniona strata. W pobliżu wschodniego krańca półwyspu, na którym leży Pomorie, zachował się malowniczy zespół domów stylu odrodzenia bułgarskiego.

Miasto swoją gospodarkę opiera w dużej części na turystyce. Liczne oferty wynajmu kwater na wakacje zapewniają ciekawe i atrakcyjne ceny za noclegi. Oprócz turystyki, głównymi obszarami funkcjonowania miasta jest produkcja soli, rybołówstwo i produkcja wina (brandy Pomorie i białe wino Dimyat są uznane wśród koneserów). Lecznicze błota i ośrodki balneologiczne oferujące liczne zabiegi przyciągają starszych gości, a także osoby, które chcą podreperować swoje zdrowie lub po prostu odpocząć. Pomorie, obok górskich uzdrowisk, położonych w takich miejscach jak góry Rodopy, Pirin czy Riła, należy do najbardziej znanych i cenionych w całej Bułgarii.
Wypoczywając w Pomorie, warto obejrzeć kolekcje muzealne, które znajdują się w domu znanego bułgarskiego poety, Peyo Yavorova (jego pomnik położony jest pobliżu skał Yavorov). Godne zwiedzenia są stare kościoły – Kościół Przemienienia Pańskiego datowany na wiek XVIII-XIX posiada cenny ikonostas oraz ikony oraz Kościół Wniebowzięcia NMP (z XIX wieku). Klasztor św. Jerzego, położony 500 metrów na wschód od dworca autobusowego, pierwotnie charakteryzował się średniowiecznym stylem i wyposażeniem, obecnie posiada więcej nowoczesnych udogodnień, a turystów przyciąga swymi licznymi ogrodami i zieleńcami.

Pomorie słynie z terapii błotnej, znanej od czasów Traków. Trzykilometrowej długości jezioro charakteryzuje się 70% zawartością soli, cztery razy większą niż woda morska. Dzięki temu powstaje błoto zawierające sole lecznicze i siarkowodór użyteczne w leczeniu chorób układu ruchu, układu nerwowego, układu oddechowego, chorób ginekologicznych i serca. Dzięki licznym centrom SPA i odnowy biologicznej, coraz większa liczba osób, która zdecydowała się na wakacje w Bułgarii wybiera właśnie Pomorie. Lokalne sanatorium, położone obok jeziora w północnej części miasta, należy do największych w kraju.

Na południe od miasta, w pobliżu campingu Europa znajduje się tracki grobowiec. 22-metrowy korytarz prowadzi do hali o średnicy 12m, wydrążonej w ziemi. Unikalny ze względu na swój kształt i technikę budowlaną, został zbudowany w III wieku przez Rzymian i prawdopodobnie należał do wysoko postawionego w regionalnej hierarchii rzymskiej urzędnika trackiego.

Ośrodek oferuje wszystkie rodzaje zakwaterowania, od tanich bungalowów do średniej klasy hoteli i luksusowych domów. Znajdujące się w Pomorie restauracje oferują menu raczej tradycyjne bułgarskie oraz owoce morza.