Noclegi, wakacje, wczasy i apartamenty w Słonecznym Brzegu

Sozopol

Sozopol

Lut 19, 2016

Miasto Sozopol położone jest na malowniczej zatoce, w południowej części bułgarskiego wybrzeża, około 35km na południe od Burgas.

Miasto, które liczy 5000 mieszkańców, jest jednym z najstarszych na bułgarskim wybrzeżu Morza Czarnego i jednocześnie jednym z najbardziej popularnych kurortów nadmorskich w kraju. Romantyczną atmosferą pięknej starówki miasta przyciąga turystów z całego świata. Podobne atrakcje na wakacje Istria może jeszcze zaoferować miłośnikom bałkańskiej kultury.

Badania archeologiczne wskazują, że miasto ma tradycję kulturową liczącą około 7000 lat. Pierwsza osada powstała nad zatoką Sozopol podczas epoki neolitu, jakieś 6000 lat p.n.e. W 610 roku p.n.e., mieszkańcy Miletu, miasta w Azji Mniejszej, uczynili z półwyspu Sozopol swe miasto-państwo i nazwali je Apolonia. Miasto bardzo szybko rozwijało się w pierwszych wiekach swego istnienia. W V wieku p.n.e., wybudowano masywne mury forteczne, które miały chronić miasto i jego mieszkańców. W 72 roku p.n.e., Apollonia została podbita przez rzymskie legiony dowodzone przez Marcusa Lucullusa, który miasto splądrował i zrównał z ziemią.

Podczas I wieku miasto zostało odbudowane, a kiedy Tracja stała się rzymską prowincją, Sozopol funkcjonował jako administracyjne centrum morskie. Po przyjęciu chrześcijaństwa, Apollonia został przechrzczona na Sozopolis, zgodnie z nowym dogmatem chrześcijańskim.

W V wieku, miasto zostało ponownie wzmocnione nowymi murami obronnymi, z których resztki do dziś się zachował (widoczne w południowo-wschodnim końcu półwyspu). Miasto po raz pierwszy włączono do Bułgarii, gdy armia Han Kruma zajęła je w 812 roku. Sozopol stał się ważną diecezją z ponad 20 cerkwiami i 5 klasztorami. Pozostałości kompleksu klasztornego Świętego Jana pochodzącego z X-XII wieku są nadal zachowane, podobnie jak średniowieczna bazylika w centrum miasta i część klasztoru Świętych Apostołów na Skamniy w północno-wschodniej części Starego Miasta.

Stare Miasto Sozopola zostało ogłoszone miastem muzeum – rezerwatem. Rezerwat obejmuje ponad 180 rezydencji budowanych od połowy XVIII do początku XIX wieku. Domy na Starym Mieście są zbudowane z kamienia i drewna zgodne z tzw. czarnomorską szkołą architektury. Najbardziej znane są Dom Marieta Stefanova, Dom Kreanoolu, Dom Todor Zagorov, Dom Kurtidi i Dom Dimitri Laskaridis.

Dwa najbardziej atrakcyjne miejsca turystyczne Sozopola to miejskie muzeum archeologiczne i galeria sztuki. W 2010 roku podczas badań archeologicznych na pobliskiej wyspie św. Ivana, naukowcy odkryli relikwie świętego Jana Chrzciciela. Dziś znajdują się one pod opieką władz kościoła św. Cyryla i Metodego i przyciągają pielgrzymów z całego świata.

Największe wydarzenia w Sozopolu to Festival Apollonia(1-10 września) oraz obchody 1 lipca (w nocy z 30 czerwca na 1 lipca).
Sozopol posiada dwie plaże – centralną plażę i Harmani, oraz dwie inne plaże w bezpośrednim sąsiedztwie – przy kempingu Zlatna Ribka i plaża Kavatsi.

Miasto dzieli się na Stare Miasto i nowoczesne osiedla. Stare Miasto słynie z romantycznej atmosfery, brukowanych uliczek i starych domów. Nowoczesna część jest wypełniona hotelami, zakładami gastronomicznymi i innych obiektami rozrywkowymi. Miasto oferuje wiele rodzajów zakwaterowania, podobnie jak chorwacka wyspa Krk apartamenty luksusowe oferuje w atrakcyjnych cenach. Można tu znaleźć komfortowo urządzone hotele, ale także skromne, małe hotele rodzinne. Noclegi zapewniają także domy gościnne i bungalowy. Istnieje również sporo kempingów w okolicy: Gradina, Zlatna Ribka, Kavatsi, Veselie i Smokinya. Sozopolskie restauracje oferują typowe bułgarskie potrawy Morza Czarnego, a także różne specjalności.

Wiele zajęć sportowych dostępnych jest na plażach miejskich, w tym narty wodne, surfing, siatkówka plażowa, żeglarstwo i wędkarstwo.
Rezerwat Ropotamo znajduje się w niewielkiej odległości na południe od Sozopola, nad rzeką o tej samej nazwie. Odwiedzający mogą wynająć łódź i wybrać się na wycieczkę, by podziwiać bogaty świat ptaków i roślin tego regionu.