Noclegi, wakacje, wczasy i apartamenty w Słonecznym Brzegu

Przylądek Emine

Przylądek Emine

Sty 11, 2017

Najbardziej wysuniętym na wschód punktem Gór Bałkańskich (Pasmo Starej Płaniny) jest Przylądek Emine. Uważany jest za naturalną granicę pomiędzy północną a południową częścią wybrzeża Morza Czarnego. Położony jest 79km na południe od Warny, 54km na północ od Burgas i tylko 14km na południe od Obzoru.

Przylądek Emine objęty jest ochroną parku krajobrazowego od 1976 roku. Obejmuje 50ha, a głównym celem utworzenia tu strefy ochronnej jest zachowanie niezwykłych geologicznych i botanicznych siedlisk i krajobrazów. Emine jest także jednym z najbardziej sztormowych miejsc na wybrzeżu Bułgarii.

Przylądek stanowi pionowe urwisko liczące prawie 60m. W odległości do ponad 250 metrów od brzegu znajdują się setki podwodnych i wychodzących ponad powierzchnię morza klifów. Wybrzeże jest w tym miejscu bardzo niebezpieczne dla żeglugi, dlatego też żeglarze unikają go jak ognia. W celu zapewnienia bezpieczeństwa statkom i jachtom, wybudowano latarnię morską na przylądku, która stanowi punkt orientacyjny i kieruje statki do Zatoki Burgas. Została wybudowana w 1880 roku. Chętnie korzystają z niej żeglarze, którzy płyną do jednej z najpiękniejszych marin w Sozopolu.

Na przylądku znajdują się pozostałości klasztoru istniejącego tu w średniowieczu oraz ruiny twierdzy Emona. W niewielkiej odległości zlokalizowana jest wieś o tej samej nazwie. Mnóstwo legend łączy ją z wojną trojańską
Na Emine ma swój koniec turystyczny, europejski szlak pieszy E-3. W Bułgarii przebiega on od Komu właśnie do Emine.

Na północ od przylądka znajduje się drugi obszar chroniony- Irakli, a także kurort Obzor. Można znaleźć tu tanie noclegi, które tak jak kwatery w Świnoujściu, oferują wysoki standard. I podobnie jak Wrocław apartament proponuje z pełnym, nowoczesnym wyposażeniem, tak i w Obzorze nietrudno znaleźć luksusowe zakwaterowanie. Plaża pomiędzy kurortem Irakli, a przylądkiem Emine jest jedną z najpiękniejszych.

Nazwa przylądka jest przedmiotem wielu legend. Według niektórych, pochodzi od greckiego słowa oznaczającego wietrzne miejsce. Inni wierzą, że przylądek nosi imię matki Mohammeda – Aminah. Najbardziej popularną wersją jest ta, która mówi, że przylądek wciąż nosi starą nazwę gór Starej Płaniny, czyli Emon.