Noclegi, wakacje, wczasy i apartamenty w Słonecznym Brzegu

Muzeum Soli w Pomorie

Muzeum Soli w Pomorie

Lut 19, 2016

Około 20km od Burgas, w miejscowości Pomorie, znajduje się jedyne w całej Europie Wschodniej muzeum soli. Zostało ono otwarte w 2002 roku, na początku września. Muzeum przedstawia proces produkcji soli przez odparowanie wody morskiej przy pomocy światła słonecznego. Jest to starożytna metoda produkcji soli zwana „Anchialos”.

Produkcja soli w rejonie Pomorie przez wieki stanowiła źródło utrzymania dla jego mieszkańców. Według źródeł historycznych, warzelnie soli w regionie Pomorie istniały jeszcze przed powstaniem miasta (około V wieku p.n.e.). Niezwykle cenna i rzadka w dawnych czasach sól często była określana mianem „białego złota”. Spędzając zatem urlop na wybrzeżu Morza Czarnego warto zawitać do Pomorie, a że Bułgaria, podobnie jak wynajem samochodów Cypr, oferuje w atrakcyjnych cenach, to łatwo pokonać nawet sporą odległość, jeśli takowa dzieli nas od muzeum.

Muzeum Soli w Pomorie to muzeum na wolnym powietrzu – zwiedzającym udostępniono zarówno budynek muzeum, jak i 20 warzelni soli przylegających do muzeum, gdzie sól jest nadal produkowana. Jest to zatem jedyna w swoim rodzaju okazja, by móc podpatrzeć, jak wygląda taki proces. Warzelnie to kilka basenów oddzielonych od siebie wałami z drewnianych pali oraz gliny. Sól jest wytwarzana przy wykorzystaniu tych samych technologii, które były używane przed wiekami.

Wystawy w budynku muzeum prezentują rozwój starożytnej technologii produkcji soli. Są tu umieszczone bogate kolekcje fotografii z początku XX wieku i kopie dokumentów z okresu XV – XIX wieku, które przedstawiają produkcję i handel solą w Bułgarii. Do najbardziej interesujących eksponatów w kolekcji należą autentyczne narzędzia stosowane w pracy, takie jak drewniane taczki, grabie, itp. W muzeum wyświetlane są również filmy poświęcone produkcji soli.

Bułgaria wczasy oferuje w ciekawych cenach w okolicach jeziora Pomorie. A warto pamiętać, że rejon jeziora, na którego terenie zlokalizowane są warzelnie i muzeum, to także strefa ochrony przyrody, gdzie można obserwować ponad 200 gatunków ptaków występujących w swoim naturalnym środowisku. Przechodzi też tędy trasa migracji ptaków – Via Pontica. Istnieją tu sztuczne wysepki zbudowane na jeziorze, gdzie kolonie rybitwy czubatej, szablodzioba zwyczajnego i innych ptaków mogą tworzyć swoje gniazda. Specjalne kamery wideo zainstalowane w warzelniach monitorują zachowanie ptaków, dzięki czemu zwiedzający mogą oglądać stada ptaków na ekranach umieszczonych wewnątrz muzeum.